Jul. 11th, 2005

netquiddler: (Default)
Now - - summertime's for can-can,
ShopRite saves you more on everything in - - cans-cans!

Today it's great to save some cash,
So come to ShopRite's Can-Can bash,
From juice to soda and iced tea,
It's a Can-Can savings spree!
Stock up your shelves with Can-Can buys,
The hottest savings in July,
The Summer Can-Can saves you more,
It's only at your ShopRite store!

Shop - and - save - more - at our Summer Can-Can blast;
Now's - the - time - to - stock up while the values last!


God, I hate that song.

In any case, Friday we had a person come through with 8 donuts and 4 sticky buns. Now, donuts cost 49¢ each, or $4.99 a dozen, while sticky buns cost 99¢ each or $3.99 for a prepacked six, $6.99 for a prepacked dozen. Last week we also had a coupon in our ads for $1.00 off of a dozen donuts.

So I open the box and take a peek, and ring him up for 8 donuts and 4 sticky buns.

Me: Okay, that'll be $7.88...
Him: No, that's $3.99.
Me: Sir, I can't count a sticky bun as a donut.
Him: But I buy for $3.99 all the time!
Me: Okay, let me get my manager.
*manager comes over*
Manager, to him: I'm afraid he's right -- sticky buns are not donuts.
Him: Whatever, I'll go to another cashier who knows how I buy. *dashes off with donuts*

Okay, you don't say in front of the manager that you're going to go to a dumber cashier. That's the quickest way to get the manager to tell all cashiers.
netquiddler: (Default)
Now - - summertime's for can-can,
ShopRite saves you more on everything in - - cans-cans!

Today it's great to save some cash,
So come to ShopRite's Can-Can bash,
From juice to soda and iced tea,
It's a Can-Can savings spree!
Stock up your shelves with Can-Can buys,
The hottest savings in July,
The Summer Can-Can saves you more,
It's only at your ShopRite store!

Shop - and - save - more - at our Summer Can-Can blast;
Now's - the - time - to - stock up while the values last!


God, I hate that song.

In any case, Friday we had a person come through with 8 donuts and 4 sticky buns. Now, donuts cost 49¢ each, or $4.99 a dozen, while sticky buns cost 99¢ each or $3.99 for a prepacked six, $6.99 for a prepacked dozen. Last week we also had a coupon in our ads for $1.00 off of a dozen donuts.

So I open the box and take a peek, and ring him up for 8 donuts and 4 sticky buns.

Me: Okay, that'll be $7.88...
Him: No, that's $3.99.
Me: Sir, I can't count a sticky bun as a donut.
Him: But I buy for $3.99 all the time!
Me: Okay, let me get my manager.
*manager comes over*
Manager, to him: I'm afraid he's right -- sticky buns are not donuts.
Him: Whatever, I'll go to another cashier who knows how I buy. *dashes off with donuts*

Okay, you don't say in front of the manager that you're going to go to a dumber cashier. That's the quickest way to get the manager to tell all cashiers.

Profile

netquiddler: (Default)
netquiddler

February 2011

S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
2021222324 2526
2728     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Aug. 20th, 2025 07:47 am
Powered by Dreamwidth Studios